Search Register    Login
CDE's :: CDE Results
A Special Project of:
Minnesota FFA Foundation

 Links


 Print   

 State CDE Teams

 Horse

  • Emilee Plautz
  • Taylor Rymal
  • Kelsee Vogt
  • David Thomas
  • Maire Donohue, alt

Dairy Cattle

  • Kristin Erf
  • Megan Schultz
  • Danielle Nelson
  • Chelsie Anderson
  • Jordan Dahle, alt. 

Small Animal

  • Ashley Sampedro
  • Rachel Habas
  • Kayla Kullhem
  • Jaymee Birkeland
  • Ali Weisbrod, alt

Fish and Wildlife

  • Will Lee
  • Conner Busian
  • Jake Groess
  • Raelynn Heinitz
  • Ali Weisbrod, alt.

Poultry

  • Morgan Klingsporn
  • Houston Brumbaugh
  • Kelan Chang
  • Haley Kroening
  • Jess Meister, alt.

Agribusiness Sales

  • Conor Vaughn
  • Nick Winkler
  • Jocelynn Van Demmeltraadt
  • Megan Jacques
  • Hunter Wicklund, alt.

Forestry

  • Jake Allison
  • Kurt Anderson
  • Jacob Hickey
  • Lowell Schmoeckel
  • Hunter Christian, alt.

Farm Management

  • Alex Enter
  • Ashley White
  • Andie Jurcoi 

Crops (Individual)

  • Megan Knuteson 

Job Interview (Alternate)

  • Vince Anderson 

 


 Print   

 State CDE Results

 2011 State FFA Convention

CDE

Team Members

 Small Animal – 1st/47(Gold)

STATE CHAMPIONS

183 partipants

  •  Caroline Harris
  • Jacqueline Levendusky(2nd)
  • Rylee Rechtiene (6th)
  • Ashley White

Food Science 7/14 (Siliver)

  • Bo Sandahl
  • Camille McMillan
  • Jesse Meister
  • Rio Puente

Poultry 8th/39 (Gold)  

143 participants

  • Kelan Chang
  • Morgan Klingsporn
  • Marie Krinke
  • Bo Sandahl

Forestry 9th/32 (Silver)

109 participants

  • John Conroy
  • Adam Earney
  • Jacob Hickey
  • Jake Williams

 Agribusiness Sales 9th/ 15 (Silver)

58 participants

  •  Nick Christy
  • Alex Enter
  • Jacqueline Stillwell
  • Hunter Wicklund

Horse

12/47(Gold)

183 particpants

  • Elise Dittmann
  • Emilee Plautz
  • David Thomas
  • Christina Thompson

Livestock

55/57(Bronze)

222 participants

  • Vince Anderson
  • Ian Carley
  • Laura Kurtz
  • Mike Langan

Extemporaneous Speaking (Bronze)

  • Elise Dittmann

Floriculture

16/34 (Silver)

133 participants

  • Camille McMillan
  • Nathan Marquardt
  • Jessica Meister
  • Rio Puente

Job Interview 7th/16 (Silver)

  • Heidi Wicklund

 

 

 

2010 State FFA Convention
Forestry
1st/37 (Gold)
127 individuals
*Advances to Nationals
Sierra Day-Wallace
Frank Falzone (4th)
Megan Knuteson (10th)
Bradley Kuehn (2nd)
 
Horse
4th/47 (Gold)
181 individuals
Katie Lee
Rachel Stahura (5th)
Christina Thompson
Holly Tuckner
Livestock
38th/44 (Bronze)
214 individuals
Kelvin Anderson
Vince Anderson
Katie Cerven
Laura Kurtz
Poultry
17th/37(Silver)
139 individuals
Morgan Klingsporn
Marie Krinke
Abby Longnecker
Bo Sandahl
Agribusiness Sales
10th/17(Silver)
65 individuals
John Conroy
Alex Enter
Felicia Kuehn
Maggie Peterson
Small Animal
17th/47 (Silver)
180 individuals
Alli Best
Lester DiLorenzo
Mia Ostwald
Mackenzie Witzel
Job Interview
11th/17 (Silver)
Felicia Kuehn
 Fish & Wildlife
186 individuals
Andy Nelson(11th)
 
Floriculture
11th/34 (Gold)
132 individuals
Maggie Bischoff
Audrey Daniels
Joseph Dufour
Nathan Marquardt (3rd)
 
Nursery/Landscape
11th/33 (Gold)
127 individuals
Katelynn Brown
Elise Dittmann
Jessica Flannigan
Lisa Hawkins


 Print   

CDE's by Career Pathway | CDE Prep | CDE Results
Minnesota FFA Association    Terms Of Use    Privacy Statement    Visit IntegraLogics